Brukerkontakt for distribusjon til NAP
Direktoratet for byggkvalitet (DiBK) og Norconsult har overtatt ansvaret for formidling og distribusjon av Nasjonal arealplanbase (NAP). Her finner du mer informasjon om hva endringene innebærer samt kontaktinformasjon.
Kartverket er ikke lenger distributør av plandata fra kommunale planregistre.
Overgangen er varslet i diverse fora gjennom året, blant annet i nyhetsbrev fra Kartverket, egen artikkel på Kartverkets hjemmesider og på DiBK’s hemmesider. Det er også sendt ut e-post til alle kommuner tidlig i oktober 2025 med informasjon om at det nå er DiBK og Norconsult som har ansvar for å distribuere plandata med synkronisering fra 1. januar 2026.
Hva innebærer endringene?
Overføringen av distribusjonsansvaret fra Kartverket til DiBK innebærer endringer med hensyn til ansvar og tekniske løsninger. Dette må kommunene være oppmerksomme på, og sette av ressurser til.
Les mer om det i artikkelen: Endringer i distribusjon av Nasjonal arealplanbase (NAP) | Kartverket.no)
Du finner også mer om distribusjonsløsningen på Direktoratet for byggkvalitet: Får ansvar for deling av plandata - Direktoratet for byggkvalitet (dibk.no)
Ny logg for synkronisering
Loggen for synkronisering fra Kartverket vil ikke lenger være oppdatert, og ny logg fra Norconsults distribusjonsløsning ligger på: https://plan.isy.no/
Kontaktperson hos DiBK
Frode Eek, Servicedesk: ftb@dibk.no
Kostnader
Merk at det er en kostnad knyttet til at Norconsult skal gjøre en manuell jobb i synkroniserte baser. Det vil også være en kostnad for å få lagt fildata inn i nasjonal kopibase for kommuner som ikke synkroniser.
E-posten er sendt