Hopp til innhold

Kan jeg tinglyse en borett, bruksrett eller leierett til en borettslagsandel?

Nei, det er ikke mulig å tinglyse private avtaler om borett, bruksrett eller leierett i borettslagsandeler. Grunnen til dette er at rettigheter som tinglyses i grunnboken må være av varig karakter, og må kunne stå seg overfor neste eier. Dette er ikke mulig for avtaler om bruksretter til borettslagsandeler, ettersom det er bestemt i loven at alle bruksrettigheter i boligen faller bort når en borettslagsandel skifter eier. Dette står i borettslagsloven § 5-10. Lovregulerte avtaler om borett mellom utbygger og forbruker etter borettslagsloven § 2-13 kan tinglyses.

Les mer